שחף - אימון אישי ועסקי
שחף אימון והדרכה - מאמרים
אמונות והשפעתן על מציאות חיינו

אמונותיינו הן שיוצרות את מציאות חיינו. כאשר אנו מתקשים להשיג דבר מה לו אנו כמהים זה לעולם לא רק בגלל הנסיבות אלא בעיקר בגלל האמונות המעכבות העומדות בדרכנו. אחד הנושאים לגביהם רבים מחזיקים שפע של אמונות מעכבות הוא זוגיות. דבר זה יוצר פחד ומקשה על רבים למצוא את הזוגיות המתאימה עבורם.

 

מהן אמונות?
אמונות הן קונספט מחשבתי אותו אנו תופשים כעובדה. אך בעוד לאמונות יש אחיזה במציאות הן אינן מתבססות על עובדות. לדוגמא, אשה המחפשת זוגיות מחזיקה באמונה שקשה למצוא גברים איכותיים. מבחינה סטטיסטית יתכן מאוד והיא צודקת, אך האמונה במשפט זה אינה נוגעת לכמותם של הגברים האיכותיים אלא למילה 'קשה'. שכן העובדה שמשהו נדיר אינה אומרת בהכרח שקשה להשיגו; יש שפגשו את גבר חלומותיהן בפגישה אקראית ברחוב ויש שלעולם לא נשארות לאורך זמן לבד. כמובן שתוכלו לקרוא לכך 'גורל' או 'מזל', אך הבנת השפעתן של אמונותיכם על מציאות חייכם עשויה ללמד אתכם שאין זה כך. 

 

כולנו נושאים שפע של אמונות בכל תחומי חיינו; אנו עשויים לרצות בשפע כלכלי אך לשאת אמונה שזכייה בלוטו אינה דרך מכובדת להתעשר, לרצות בכל מאודנו בקשר זוגי אך בתוכנו להאמין שכל קשר ארוך טווח מסתיים בשחיקה מתסכלת או להאמין שעלינו לפתור את כל בעיותינו בטרם נהיה ראויים להיות הורים או לקידום אליו אנו שואפים בעבודה. האמונות הופכות למעין משקפיים שמעצבים את התנסותנו וגורמים לכך שאף אם דבר כלשהו יעמוד לנגד עינינו לא נבחין בו.

 

אז פשוט לבחור אמונה חיובית במקום?
תיאוריות שונות גורסות שברגע שזיהינו אמונה שלילית עלינו פשוט להחליפה באמונה חיובית. לדוגמא: "קל למצוא גברים איכותיים". בכדי להאמין בה הן מציעות לשנן את האמונה החדשה בכל דרך אפשרית, אם על-ידי כתיבה חזרתית, שינון ורבלי או תלייתה על דלת השירותים.

 

אך לא ניתן לפתור בעיה הנובעת מהחשיבה באמצעות עוד חשיבה, זה תמיד יהיה כרוך בהכחשה וברציונליזציה. לא סביר שמישהי שעד היום האמינה שקשה למצוא זוגיות מתאימה תקום בבוקר ופשוט תתחיל להאמין שזה קל רק בשל המלצה שקראה בספר. רציונליזציה, שהיא ניסיון להתווכח עם מחשבותיינו ולהוכיחן על טעותן רק נותנת כוח לדברים שמפחידים אותנו, והשקט הרגעי שהיא מביאה לעולם אינו מחזיק מעמד לאורך זמן.

 

להבנתי, הביטוי 'אמונה חיובית' שגוי, כאשר אמונה מעכבת מתפוגגת מתגלה מאליה הידיעה הפנימית שבנו בצורת הבנה אינטואיטיבית או תחושת בטן ברורה. ידיעה פנימית היא תמיד תומכת וחיובית, שכן מטבענו נולדנו לחיות חיים של שפע והגשמה ורק דרך החשיבה התרבותית גורמת לנו לחיות בספק ובפחד. כיצד נדע אם אנו נשענים על ידיעה פנימית או על קונספט מחשבתי לו אנו קוראים אמונה חיובית? הדבר ישתקף במציאות חיינו.

 

הדרך לשחרר אמונות מעכבות

הדרך להשתחרר מאמונות מעכבות היא פשוט להפריך את ההזדהות עמן. יש הנבהלים כאשר הם מביטים באמונותיהם ואף חוששים להגות אותן בקול רם, שמא יתממשו. אך להבנה שאנו מפחדים מדבר כלשהו יש ערך רב, שכן לכל דבר ממנו אנו מנסים להמנע יש אחיזה בחיינו ואף כשאנו מנסים להדחיקו החשש שהוא יצוף תמיד נמצא בירכתיי מחשבתנו.

 

לצורך הפרת ההזדהות עם אמונותיכם ערכו רשימה הכוללת כל אמונה אפשרית העולה בדעתכם הקשורה באופן ישיר או עקיף לנושא עליו בחרתם לעבוד. הקפידו לנסחה כאמונה ולא כעובדה או כסיסמה כגון "תחשוב חיובי יהיה חיובי". קראו את הרשימה כל יום, לפחות במשך שבועיים, ולגבי כל אמונה שאלו את השאלות הבאות: 1) האם אני יודע שזו האמת? אם התשובה היא כן, הוסיפו ושאלו: 2) האם אני יכול לדעת בוודאות שזו האמת? האם סך הראיות שבחיי ובעולם סביבי מעידות שזו האמת הבלעדית? אם התשובה היא כן, הוסיפו ושאלו: 3) אם זה מה שקרה בעבר, האם מתחייב שכך יקרה גם בעתיד?

 

לעיתים יקשה עלינו להטיל ספק באמונה, בפרט אם בחיינו הפרטיים ובחיי הסובבים אותנו היא מופיעה כמציאות, אך כאשר שואלים את השאלות לעיל ומתבססים על העובדות שסביבנו תמיד נוכל לזהות את אי הדיוק שבה.

 

לאחר תקופה בה עבדתם באופן אינטנסיבי על זיהוי אמונותיכם כדאי להמשיך ולשים לב לאמונות העולות במחשבתכם מדי פעם. לעיתים תשומת הלב בלבד תספיק בכדי להפיגן.

 

דברים שהתגשמו בחיי
במקביל לעבודת זיהוי האמונות כדאי לעשות רשימה של דברים שהתגשמו בחייכם, בכדי להבחין עד כמה בקלות דברים עשויים להתגשם כאשר אמונות מעכבות אינן עומדות בדרך. לשם כך ניתן להעזר בנקודות הבאות:

  • משהו שמאוד רציתי וקיבלתי: תפקיד נכסף או מישהו שמצא חן בעיני והפך לבן/בת-זוגי
  • תחושה של "איזה מזל": מצבר שנגמר דווקא בסמוך למוסך
  • צירופי מקרים: פגישה/טלפון מאדם שעלה במחשבתי
  • אירועים לגביהם היתה לי סוג של ידיעה/תחושה מוקדמת: ידיעה שאני עומדת להכיר מישהו, תחושה לגבי קידום מקצועי
  • מצאתי את עצמי עושה משהו שהתברר בדיעבד כנכון ובעל ערך, כגון לימודי אנגלית שנדרשו מאוחר יותר בתפקיד חדש
  • משהו שפעם היה נראה בלתי אפשרי והפך טבעי, כגון דיבור בפני קהל או השימוש באומנות הפלרטוט

  |  054-6642142  |  info@shahafcoaching.com