שחף - אימון אישי ועסקי
שחף אימון והדרכה - מאמרים
רדוף מחשבות

מי מכם לא מוצא את עצמו לעיתים תכופות חושב על העבר - כואב על רגעים נפלאים שלא ישובו עוד או שוקל את בחירותיו בנוגע לזוגיות או עבודה ומצר על ההחלטות שלקח ועל אלו עליהן ויתר, מדמיין כיצד הכל היה יכול להראות אחרת. ומי מכם לא מוצא עצמו תכופות חושב על העתיד - מדמיין תסריטים מפחידים רואה עצמו ללא עבודה ובלי מספיק כסף בגיל מבוגר, חנוק בבית עם אישה שהוא לא אוהב, או כרווקה מזדקנת, ללא בן-זוג.


לפחות 90% מהחשיבה שלנו במהלך היום-יום עוסקת בצער על העבר ובפחד מן העתיד. התסריטים שרצים לנו בראש על מה היה יכול להיות ועל מה שעתיד לבוא לא היו מביישים אף תסריטאי הוליוודי. אך אנחנו לא חיים אותם כתסריטים אלא מגיבים עליהם כמציאות מאכזבת או מפחידה, וההשפעה על רגשותינו ועל תגובותינו הפיזיות היא כאילו האירועים קרו או עתידים לקרות באמת ואנו מתמלאים במתח, חרדה ואף דיכאון.


כשאנו מנסים לגרש את המחשבות השליליות ולחשוב מחשבות חיוביות במקומן, כעס עולה בנו על עצמנו ועל המחשבות ששוב מופיעות ואנו מנסים בכל הכוח להבין, "למה?!" - למה אני חושב ככה? למה אני מרגיש ככה? למה אני לא מצליחה לגרש את המחשבות שאין בהן טעם?


זו בסך הכל מחשבה...

כשהייתי צעירה חששתי מאוד ממחשבות מסויימות וכתוצאה מפחד זה היו מחשבות מסויימות נתקעות בראשי לתקופות ארוכות, עולות שוב ושוב. ובכל פעם שהמחשבה היתה עולה הייתי נחרדת וכועסת: "אוף, למה אני חושבת על זה שוב?" מנסה בכוח להדוף את המחשבה, אך היא כמובן, היתה שבה ועולה.

ואז חל שינוי - יום אחד שמתי לב שהמחשבות המטרידות מופיעות דווקא בתקופות שטוב לי, כאילו משהו בי מפחד מהטוב. וכפי שקורה פעמים רבות ברגעים של ייאוש עשיתי מעשה מועיל ובמקום לדוש בשאלה: "למה אני מפחדת מהטוב" התחלתי פשוט לקדם את המחשבה המטרידה בברכה. בכל פעם שזו היתה מופיעה הייתי מוסיפה בתוכי: "שלום לך פחד". וכשהתחלתי לעשות זאת נעלמו להן המחשבות המטרידות.


למדתי כי הפחד מהתחושות ומהמחשבות אותן אנו מכנים "שליליות" גורם לנו להתנגד להן ולנסות לגרשן, ושהתנגדות זו דווקא מעצימה אותן. כי הרי כשאני חושבת "אני לא רוצה לחשוב על כך", "אני לא רוצה להרגיש כך" זה בדיוק הדבר שיעמוד מולי ויתגנב שוב לתודעתי.


רגשות אותם אנו תופשים כשליליים כגון פחד, עצב או קנאה, הם רגשות טבעיים; פחד גורם לנו להזהר, קנאה גורמת לנו להתפתח ועצב עשוי להיות צדה השני של אהבה, אך כשאנו שוללים אותם אנו הופכים אותם למשהו לא טבעי ומעצימים אותם.


זה בסדר לחשוב כל מה שאתם חושבים! זו בסך הכל מחשבה, היא לא תהרוס אתכם ולא תהפוך למציאות שלכם אם תתנו לה לחלוף בטבעיות. היא כן תהפוך למרכז תשומת הלב שלכם כל עוד תתנגדו לה ותנסו להדחיק אותה. השיפוטיות שמתווספת לרגש או למחשבה היא שגורמת לנו כאב עז, אף יותר מאשר הרגש או המחשבה עצמם.


כל מי שכבר ניסה, כמוני, את טכניקת "המחשבות החיוביות" אם על-ידי שינון בעל-פה, כתיבה או תליית אמרות מחזקות בבית, מן הסתם הבין כבר שאין בכך תועלת אמיתית. אין לנו יכולת אמיתית לשפוט עד הסוף מה טוב ומה רע מבלי לראות את התמונה הכוללת, לעיתים בפרספקטיבה של שנים. לדוגמא הכאב שנגרם לי בשל המחשבות "השליליות" הוא שגרם לי להפסיק להלחם בהן וכך הן נעלמו. בכל פעם בחיי כשהרגשתי שאני לא יכולה להמשיך באותה הדרך, הכאב גרם לי לעשות שינוי עוצמתי שלקח אותי למקום טוב בהרבה. 


במקום להלחם בפחד, בתחושות ובמחשבות נסו להמשיך ולצעוד לצדם, אל תתנו להם לעצור אתכם מלפעול ואל תתקעו בשאלה "למה?" כי חוץ מלגרום לעוד מחשבות היא לא תועיל במאומה.

  |  054-6642142  |  info@shahafcoaching.com