שחף - אימון אישי ועסקי
שחף אימון והדרכה - מאמרים
מטבעות הלשון של האגו האנושי


על קריירה


שתי חברות לעבודה בשיחה על הבוס: רוצה לשמוע מה נתן עשה...? סיפרתי לאמיר והוא ממש הזדעזע... = אני צריכה שתסכימי איתי שמה שנתן עשה זה מזעזע כדי שאוכל להרגיש טוב יותר עם עצמי, אני מספרת את זה לכמה שיותר אנשים כי בכל פעם שמישהו מסכים איתי אני מרגישה צודקת יותר וטובה יותר ממנו.


בשיחה בין שני חברים לפני ראיון עבודה של אחד מהם: אין לי כוח לזה, תמיד בסוף יוצא לי לעבוד עבור אנשים שלא מעריכים אותי = בכל עבודה בה הייתי התנהגתי כאילו העבודה נחותה עבורי, ביקרתי את הבוסים שלי ו"נכנסתי בהם" (זה הגיע להם בגלל ההתנהגות האיומה שלהם), כששוב פיטרו אותי למרות היכולות המקצועיות שלי לא הבנתי מאיפה זה בא.


מנהלת בארגון לאחד מכפיפיה: אני לא יכולה לדבר שוב עם המנכ"ל ולשכנע אותו שמגיע לך קידום, אתה פשוט עוד לא מוכן לכך, תאמין לי שאני אהיה הראשונה שאלחם עבורך = אני רווקה ממורמרת וקמתי הבוקר על צד שמאל ולך יש אשה אוהבת ותינוק מקסים, אם אתה תתקדם אז תשיג אותי גם מבחינה מקצועית ואז בכלל אני ארגיש זוועה!


על זוגיות ויחסים רומנטיים


אשה לבעלה: כן שנינו אחראים למצב, אבל אני לפחות עשיתי הכל כדי להשלים = טוב, אם אתה מכריח אותי להודות שיש לי חלק במתיחות ביננו אני אודה, אבל אני אוכיח לך שאין מה להשוות, אני צודקת ואתה טועה.


בעל לאשתו: למה היית צריכה לשים כל כך הרבה מים באורז? = אני רעב ואת אשמה שהאוכל לא מוכן בזמן (כי זה שאת תמיד מבשלת לא אומר שאת לא צריכה לעשות את זה כמו שצריך).


גבר לבת-זוגו: אני מרגיש כל כך רע עם עצמי = פגעתי בך ועכשיו כל תשומת הלב מופנית אליך. כשאני מדבר על כמה אני מרגיש רע אני מצליח להפנות את תשומת הלב חזרה אלי וגם מציג את עצמי באור חיובי יותר.


בשיחה בין שתי חברות, על חברתם: בעלה של רוית עדיין לא מצא עבודה, הוא יושב כבר חודשים בבית = אמנם שתינו רווקות ואף קשר שלנו לא מחזיק מעמד אבל אם נתמקד בכמה רע הקשר של אנשים אחרים, נוכל להתעלם מהצורך לבחון את עצמנו.


בשיחה בין גבר לידידתו: אני יודע שזה לא אני, זו היא = אני מקיים קשר עם מישהי שיצאתי איתה בעבר. היא אמרה לי בפירוש שהיא לא מעוניינת יותר בקשר רומנטי ביננו אך מוכנה לסקס. אני מצליח שלא להרגיש חרא עם עצמי כל עוד אני ממשיך לספר לעצמי ולאחרים שזה בכלל לא קשור אלי, היא פשוט לא פתוחה לקשר כרגע.


על הורות


אם לבתה: אם רק היית מתחתנת עם יובל כשהוא עוד רצה אותך = לפני חמש שנים בתי יצאה עם בחור בשם יובל. כשהיא היתה צריכה אותו הוא אף פעם לא היה שם ואם היתה מראה סימן של חולשה הוא היה נעלם מייד. אם היא היתה מתחתנת איתו חייה היו גיהנום, אבל כלפי חוץ זה היה נראה מצוין והעיקר התדמית - מה, לא?


בשיחה בין אמא לגננת: מה, את רוצה להגיד שאני אמא גרועה? = הערת לי על כך שאני חסרת סבלנות כלפי בתי אבל מה שחשוב כרגע זה לא הרגשות של בתי אלא העובדה שגרמת לי להרגיש רע עם עצמי.


אם לחתנה בעוד בתה באותו חדר: אולי כדאי שאסנת תהיה קצת יותר תקיפה עם הילד, הוא עושה ממנה קרקס = אם אני אדבר על בתי עם בעלה כאילו היא לא נמצאת בחדר, אולי היא תפגע מספיק וסוף סוף תעשה דברים בדרך שלי, שהיא כמובן הדרך הנכונה.


בטיפול


גבר לפסיכולוגית שלו: אני מאושר! הזוגיות שלי במצב מצוין למרות שיש לי גם קשר מחוץ לנישואין וקצת לא נוח לי עם זה כלפי אשתי = אני באחת התקופות הגרועות ביותר בחיי, אני בקושי עובר את היום בצפייה לשמוע את קולה של אהובתי, אני משקר כל יום לאשתי, אבל אם אני אודה בזה אני אראה חלש וגם אצטרך להתמודד עם המצב.

אותו גבר לפסיכולוגית שלו: אני לא יכול לסלוח למאיר, הוא שיקר לי! = כשאני משקר זה בסדר כי זה גורם לכך שאני ארגיש טוב עם עצמי למרות ההתנהגות שלי, אבל כשאחרים משקרים לי זה מאוד פוגע בי ולכן זה לא בסדר!


אשה לפסיכולוג שלה: אף אחד לא אוהב אותי = אני כל כך מרוכזת בעצמי שאני לא רואה אנשים ממטר, אני גם מאוד שיפוטית כלפיהם וכשהם מראים לי אהבה זה אף פעם לא מספיק, כי זה לא בדרך שלי. בנוסף, אם אני אודה שיש אנשים שאוהבים אותי אני אהיה חייבת להפסיק להתלונן ולא בא לי.


אותה אשה לפסיכולוג שלה: אבל אם אני כל כך רוצה שינוי למה אני לא עושה כלום? = אם דברים היו קורים בדרך קסם זה היה מצוין אבל שאני אעשה משהו לשינוי המצב? לא בא בחשבון! אולי אם אני אתקיל אותך עם השאלה הזו אתה תעבוד יותר קשה ותגרום לדברים בחיים שלי לקרות סוף סוף.


כשמבחינים באגו ובדפוסיו הנלוזים ניתן לראות כמה מצחיק ומגוחך הוא וכמה נזק הוא יוצר. האגו אינו אוהב שמביטים בו ורואים אותו במערומיו - זה גורם לו להסתתר, וכך הוא מפנה את הדרך לאני האמיתי, שעושה את העבודה טוב הרבה יותר.

  |  054-6642142  |  info@shahafcoaching.com