שחף - אימון אישי ועסקי
שחף אימון והדרכה - מאמרים
שינוי

ברגע שאנו "מוכרחים" להשיג דבר מסוים אנו מאבדים את החופש והאפשרות היחידה שנותרת היא השגה ושמירה של אותו הדבר תוך מאמץ, מאבק עם עצמנו ועם הסביבה, ויתור, חוסר חיות ואף סבל.

מגיל 15 התמודדתי עם הפרעות אכילה, המלוות בדיאטות חוזרות ונשנות שלא החזיקו מעמד מעולם. מצאתי את עצמי עוסקת באוכל וחושבת על אוכל כל היום. הייתי מיואשת וחשבתי שזה יהיה כך לתמיד. בגיל 23 עשיתי שינוי בחיי ומצאתי דרך להתגבר על הפרעות האכילה בכוחות עצמי, ללא עזרה, לרדת במשקל ולהגיע לאיזון. היום, לאחר 17 שנה אוכל לא מהווה בעיה עבורי, אני רזה ואנשים שמכירים אותי לא מאמינים שאי-פעם סבלתי ממשקל יתר.

במשך שנים שאלתי את עצמי; מה עשיתי שהצליח כל כך? כיצד ניתן ליישם זאת בתחומים נוספים בחיי? כיצד יוכלו אנשים נוספים ליישם עקרונות אלו בחייהם? ואלו העקרונות שזיהיתי:

לזהות את הכאב האמיתי - בנקודת ההתחלה שאל את עצמך: עם מה איני יכול להיות? ואז קבל אותו או שנה אותו. אותו דבר, פעמים רבות, כלל לא יהיה קשור ל"בעיה" עצמה. הפרעות האכילה שלי לא נבעו מתאוות יתר לאוכל, הן כיסו על קשיים אחרים אותם חוויתי ועמם לא היתה לי דרך להתמודד, לכן ברחתי לאוכל.

קבלה - כל דבר קודם כל עליך לקבלו, להכיר במציאות שלו, להיות בעליו, בכדי שתוכל לשחררו. רוב האנשים הסובלים ממשקל יתר מתנגדים התנגדות עזה למראה שלהם, לכמיהתם לאוכל ושופטים עצמם בחומרה על כל "עבירה", הם חוזרים ואומרים לעצמם: "לא, אני לא מוכן להיות שמן". בוקר אחד התעוררתי וחשבתי לעצמי: "גם אם אהיה שמנה כל חיי זה לא שווה את הסבל של לחשוב על אוכל במשך כל היום". המחשבה הזו באה ממקום של "לא עוד!", מקום המתאפשר רק כאשר מכירים בכך שהדרך בה אנו פועלים גובה מחיר כבד מדי בדרך להשגת היעד הנכסף.

שחרור - הקבלה מביאה עמה חופש ואפשרות בחירה. קבלה אינה אומרת ויתור אלא מאפשרת את החופש שבלא להגיע ליעד. אני לא הרמתי ידיים, פשוט יצרתי לעצמי פרספקטיבה חדשה למציאות בה עדיין היתה קיימת האפשרות שארזה והיתה קיימת אפשרות נוספת, שלא ארזה ועדיין חיי יהיו טובים ומלאים.

שחרור מתאפשר רק כשקיימת גם האפשרות שלא אשיג את מה שאני רוצה, קבלה אמיתית-פנימית המתאפשרת רק כשאנו מביטים, מקשיבים ומבחינים שהמחיר שאנו משלמים בדרך להשגת היעד הוא גבוה מדי, שאולי אנו נאחזים ברעיון, אדם, מצב או חפץ שכבר אינם מעניקים לנו את מה שעליו חלמנו.

מעיין היא דוגמה טובה לצורך בתהליך זה; היא חוששת כל כך שבעלה לא ירצה אותה עוד ואולי אף יעזוב אותה, עד כדי שהיא עושה הכול בכדי לרצות אותו. היא לא רואה בכך עול, משום החרדה שמעוררת בה המחשבה שמשהו ישתנה. היא עיוורת כלפי העובדה שהחיוּת והביטוי העצמי שלה הצטמצמו ללא היכר, היא מתעלמת מעולו של הפחד המעיב על חייה ומבגידותיו של בעלה.


הביטו על אותם "חייב להיות" בחייכם, בכל תחום בו הם מופיעים: האם אני חייבת זוגיות בכדי להיות מאושרת? האם אשתי חייבת להשאר איתי בכדי שאוכל להמשיך הלאה בחיי? האם אמא שלי צריכה לקבל אותי ולהבין אותי בכדי שאוכל להרגיש שווה באמת? האם אני חייבת עוד ילד בכדי להרגיש שלמה? האם אני חייב לקבל את הקידום בעבודה בכדי להרגיש שהצלחתי? האם אני חייבת לרדת במשקל כדי להרגיש יפה ומושכת?

שאלו את עצמכם: מהו המחיר שאני משלם? האם הוא שווה את ההבטחה של הרווח? היכן ויתרתי על החופש האישי שלי בדרך להשגת היעד? ומהי המשמעות של לחיות מתוך חופש עבורי?

  |  054-6642142  |  info@shahafcoaching.com