שחף - אימון אישי ועסקי
שחף אימון והדרכה - מאמרים
יצירה מודעת של המציאות

 

כיצד אנו יוצרים מציאות באופן בלתי מודע

 

נניח אשה הרוצה להגשים זוגיות בחייה; היא יוצאת לדייטים, הולכת לקורסים המלמדים איזה יחס עליה לדרוש מגברים; למה להגיד כן ולמה לא, כיצד עליה להגיב, להציג עצמה או להתלבש כדי להצליח בקשר. כמי שמבינה קצת ביצירת מציאות היא גם מקדישה זמן לניסוח משפטים מחזקים ולדמיון מודרך. ועדיין לא מצליחה להגשים זוגיות מספקת.


אותה אישה, אם תהפוך מודעת למחשבותיה ולרגשותיה תגלה מן הסתם שבמהלך היום היא מרוכזת רבות במחשבות כגון: "אוף, אני לא יכולה ככה יותר", "שוב פעם לבוא לבית ריק", "אני לא מסוגלת לסבול את אתרי ההכרויות" או "איזה לחץ, אני חייבת כבר להכיר מישהו".


מחשבות אלה הן פועל יוצא של אמונות, חלקן הנוגעות לזוגיות כגון: "כשאני אכיר מישהו אני סוף-סוף אהיה מאושרת", "אתרי הכרויות לא עובדים", "השעון מתקתק", "כל הגברים הטובים כבר תפוסים", "גברים מעדיפים צעירות" או אחרות הנוגעות לחיים באופן כללי: "אנשים תמיד יאכזבו אותך בסוף", "אין לי מזל", "החיים קשים" ועוד. אמונות שכאלה סופן ליצור מציאות של אַין, אכזבה וכשלון.

האמונות הן הנחות בלתי מודעות על המציאות אותן אנו תופשים כאמת, והן יוצרות מעין מסננת המאפשרת לנו לראות רק דברים מסויימים. כשאנו מחזיקים באמונה שכזו ותופשים אותה כמציאות, נמצא תמיד את הדרך להצדיקה.

תחומים נוספים בהם יש לנו אמונות מוצקות שכאלה יכולים להיות כסף, אושר, חברות, אמהות או זוגיות, אליהם יתלוו אמונות כגון: "בשביל כסף צריך לעבוד קשה", "כדי להיות מאושר צריך תמיד להיות חיובי", "אמהות כרוכה בהקרבה" או "בשביל זוגיות טובה צריך לעבוד קשה". המסר הוא תמיד: "מה שיש הוא קשה, מלחיץ ולא כפי שציפיתי" (אך הוא בדיוק כפי שציפית, אולי לא כפי שרצית, אבל כן כפי שציפית).

אז מה לעשות?

הדרך להתחיל וליצור את המציאות באופן מודע היא קודם כל להיעשות מודעים לאמונות ולמחשבות המודעות שהן פועל יוצא של אותן אמונות.

השלב הראשון הוא השלב בו נכיר שאמונותינו בנוגע למציאות אינן המציאות עצמה ואבחנה זו אינה תמיד קלה, שכן אנו חיים שנים רבות עם אמונות מסוימות עד שאנו חווים אותם כאילו היו מציאות וההיבטים הפיסיים שאמונות אלה יצרו מחזקים את ההנחה שהן מציאות.

בכדי לשנות את ההשפעה הפיסית אנו חייבים להפר את ההזדהות עם האמונה המקורית כאמת מוחלטת ולראות שהיא אפשרות בלבד. יש להיות מודעים לכך שעדיין, למשך תקופה מסוימת, ההתגשמות הפיסית של האמונות הישנות תמשיך להופיע במציאות שלנו.

מעבר לאמונות - יצירת מציאות רצויה

לאחר שזיהינו מהי האמונה המעכבת ואיננו מזהים אותה עוד כאמת בלתי נמנעת, נוכל להשתמש בתרגילים הבאים בכדי לקדם את יצירת המציאות הרצויה לנו:

  • צייר בדמיונך תמונה של הדבר אותו אתה רוצה ולמשך חמש דקות התרכז בו כאילו התגשם. השתמש בדימויים חזותיים או בחשיבה מילולית - מה שטבעי לך יותר. אך כל אותו זמן אל תתרכז במגבלות המונעות לדעתך את השגת אותו הדבר, אלא אך ורק בשאיפותיך. בתום התרגול חזור להתמקד בכאן ועכשיו; הפנה את תשומת הלב לנמצא סביבך, התמקד בקולות, במראות או בתחושות גופך למשך מספר שניות. הנח לתרגול, אל תנסה לבדוק האם "הוא עובד".
  • תמוך בתרגיל זה בפעולה פיסית - לפחות פעם ביום, נקוט בפעולה שתוכיח שיש לך אמון במה שאתה עושה. זו יכולה להיות פעולה פשוטה מאוד. אם אתה בודד ומגיש לא רצוי, חייך אל מישהו ברחוב. אם אתה עני, קנה למשל מוצר יקר מעט מזה שאתה רגיל לקנות מתוך אמונה, אפילו רפה, שההפרש בין המחירים יינתן לך.
  • בנוסף, שים לב למחשבותיך במשך כמה דקות בזמנים שונים במהלך היום, כמה פעמים בחודש. הפוך למעין "בלש מחשבות", לא בכדי למגר "מחשבות שליליות" אלא בכדי ללמוד היכן נמצאת תשומת הלב שלך ומהן המחשבות המודעות שלך. מכך תוכל ללמוד הרבה גם על אמונותיך.

  |  054-6642142  |  info@shahafcoaching.com